Wartość domeny internetowej. Zobacz jak i gdzie wycenić domenę

Wartość domeny internetowej. Zobacz jak i gdzie wycenić domenę.

Ile warta jest domena internetowa ? Niestety, na te pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Specyfiką domen jest ich unikatowość, czyli nie ma dwóch takich samych adresów.

Domen nie możemy również przyporządkować do przedziałów cenowych tak jak np. samochodów, sprzętu ADG/RTV czy produktów spożywczych. Jak więc oszacować wartość domeny?

Co wpływa na wartość domeny

Prawidłowa ocena wartości domeny jest kluczowa jeżeli myślimy o inwestowaniu w domeny internetowe. Jest kilka czynników, które mogą nam pomóc w wycenie domeny internetowej. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich:

  • Zajętość innych końcówek i kombinacji. Wartość domeny wzrasta jeżeli mamy domenę laptopy.pl a reszta rozszerzeń jest zajęta. Klient nie ma możliwości zarejestrowania domeny laptopy.com.pl czy laptopy.eu. Wartość domeny rośnie również, gdy domeny z przedrostkami jak „e” „e-” „i” czy kończące się na „24” „24h”oraz z nazwami miast są zajęte np. elaptopy.pl, laptopy24.pl, laptopygdansk.pl.
  • Domeny generyczne. Są różne rodzaje domen jednak domeny generyczne są najdroższe. Domeny generyczne to pojedyncze nazwy słownikowe np. dom.pl, auta.pl, komis.pl itp. Są one znacznie droższe niż ladnydom.pl, tanieauta.pl, komiswarszawa.pl
  • Domeny na sprzedaż vs domeny zagospodarowane. Przy wycenie domen sprawdzamy, czy inne, podobne domeny i domeny z innymi końcówkami są zagospodarowane czy wystawione na sprzedaż. Jeżeli większość domen jest zagospodarowanych, wartość naszej domeny wzrasta ponieważ klient nie ma możliwości kupna „zamiennika”
  • Branża domeny. Wpływ na wartość domeny ma branża do jakiej domena jest przyporządkowana. Jeżeli jest to branża lokalna np. laptopywarszawa.pl domena będzie o wiele tańsza niż laptopy.pl Znaczenie ma również zasobność portfela danej branży i tu na czele są chyba finanse i nieruchomości. Warto wziąć pod uwagę fakt, ile dana branża wydaje na reklamę (internet, tv, radio)
  • Historia domeny i ruch. Nie zawsze ale przy wycenie domen znaczenie może mieć również historia domeny. Często pozycjonerzy są w stanie zapłacić duże pieniądze, za domeny których sama nazwa może nie być wartościowa ale pod uwagę brana jest historia i linki jakie prowadzą do domeny jak również wejścia bezpośrednie na domenę.

Należy pamiętać, że powyższe czynniki mogą być tylko wskazówkami i tyczą się one samych domen ponieważ gdy sprzedajemy domenę z całym serwisem pod uwagę bierze się jego zarobki oraz ruch jaki generuje. Potocznie mówi się, że domena jest warta tyle, ile jest w stanie zapłacić za nią klient.

Gdzie wycenić domenę internetową – opcja płatna

Jeżeli sami mamy problemy z wyceną naszej domeny możemy skorzystać z pomocy. W internecie można znaleźć serwisy, które zajmują się wyceną domen. Jednym z takich serwisów jest giełda domen internetowych Aftermarket.pl. Wycena domeny w tym serwisie odbywa się przez doświadczonych użytkowników giełdy. Każdy z nich musi podać wycenę domeny oraz argumenty tej wyceny. Wycena domeny kończy się gdy 15 użytkowników doda swoją wycenę.

Zarabiaj razem z nami ! Kliknij

Jak zarabiać online

Aby wycenić domenę internetową w Aftermarket należy przejść do zakładki SPRZEDAŻ ->WYCENY DOMEN -> ZLEĆ WYCENĘ. DOMENY. Do wybory mamy dwie opcje wyceny:

  • Prywatna wycena – koszt 69zł
  • Publiczna wycena – koszt 39zł

Przy prywatnej wycenie domeny jesj wycena będzie widoczna tylko dla zlecającego wycenę. Przy publicznej wycenie jej wycena będzie widoczna dla wszystkich użytkowników.

Gdzie wycenić domenę internetową – opcja darmowa

Taką wycenę możemy zlecić na D.pl – forum internetowe poświęcone domenom. Dodanie domeny do wyceny, odbywa się poprzez dodanie postu w odpowiednim dziale. Wprawdzie dodajemy tam domenę do wyceny bez żadnych opłat ale nie mamy pewności, że forumowicze zechcą podjąć się wyceny.

Dodatkowo taka wycena będzie widoczna dla wszystkich którzy trafią na to forum. Jawność takiej wyceny może nieść za sobą niemiłe konsekwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi