Sprzedaż domeny internetowej. Jak i gdzie sprzedać domenę, na co uważać.

Sprzedaż domeny internetowej. Jak i gdzie sprzedać domenę, na co uważać.

Jak sprzedać domenę? – niestety nie jest to takie proste o ile chcemy na domenie dobrze zarobić. Sprzedaż domeny może być łatwa jeżeli nie zależy nam na kwocie, jaką za nią uzyskamy ale jak wiadomo, każdy chciałby zarobić na domenie jak najwięcej.

Domainerzy wyznają pewną zasadę jeżeli chodzi o sprzedaż domen: nie robić nic i czekać na ofertę od klienta, ale czy tak powinno być zawsze ?

Sprzedaż domeny a czynniki jakie wpływają na uzyskaną kwotę:

Wartość domeny, jeżeli mamy słabą domenę to nie ma co się oszukiwać, nie zarobimy na niej. O ustalaniu wartości domen pisałem tu: Jak wycenić domenę.

Cierpliwość, jeżeli chcemy sprzedać domenę za wysoką kwotę cierpliwość nam się opłaci. Jeżeli potrzebujemy szybko gotówki zazwyczaj jesteśmy skłonni przyjąć oferty znacznie niższe, niż realna wartość domeny.

Umiejętność negocjacji,  bardzo ważnym czynnikiem przy sprzedaży domeny są negocjacje. Tą umiejętność nabywa się z czasem jednak na początku warto jest pokazać, że jesteśmy pewni wartości swojej domeny i nie sprzedamy jej poniżej określonej kwoty.

Zarabiaj razem z nami ! Kliknij

Jak zarabiać online

Promocja domeny, sprzedając domenę warto jest o tym poinformować jak największe grono potencjalnych klientów. Promować sprzedaż domeny możemy na klika sposobów. Jeżeli sprzedajemy domenę na giełdzie domen np. Aftermarket.pl warto zapłacić kilka złotych i umieścić ją na listach promowanych domen.

Możemy również dodać ogłoszenia na forach i grupach FB związanych z domenami. Nie zaszkodzi również poinformować mailowo firmy, którym może zależeć na kupnie domeny. Jak wiadomo, im więcej zainteresowanych naszą domeną, tym uzyskana kwota może być wyższa!

Gdzie sprzedać domenę ?

Giełda domen – najlepszym miejscem gdzie możemy sprzedać domenę będzie oczywiście giełda domen. W Polsce najpopularniejszą z nich jest Aftermarket.pl oraz Premium.pl. Skupiają one największą liczbę domainerów jak również dają nam do dyspozycji dużo opcji dotyczących sprzedaży domen. W Aftermarket.pl mamy takie możliwości jak sprzedaż domeny, sprzedaż domeny na raty, wydzierżawienie domeny, czy wystawienie domeny na aukcji. Dla domen globalnych najpopularniejszą giełdą jest Sedo.com

Dużym atutem giełdy domen jest fakt, że przy sprzedaży zabezpiecza ona całą transakcję wraz z przekazaniem domeny. Nie musimy się martwić o umowy, przekazanie kodów czy dokonanie cesji domeny. Sprawa jest prosta, klient kupuje domenę, my otrzymujemy zapłatę, domena jest przekazywana kupującemu.

Serwisy ogłoszeniowe – na nich też możemy sprzedawać nasze domeny. Na Allegro.pl jest pełno wystawionych ofert sprzedaży domen. Wadami takiej formy sprzedaży są wysokie prowizje jakie pobierają portale oraz fakt, że nie zabezpieczają one całej transakcji tz. domenę musimy przekazywać sami.

Forum DI.pl – jest to polskie forum skupiające ludzi zajmujących się domenami internetowymi. Możemy na nim dodać ogłoszenie sprzedaży naszej domeny w dziale handel i ogłoszenia. W przypadku znalezienia kupca poprzez forum, warto przeprowadzić transakcję poprzez giełdę domen.

Informacja na domenie – chcąc sprzedać domenę, oczywiście musimy na niej zamieścić informację, że jest na sprzedaż. Może to być jedno zdanie z podaniem kontaktu do nas. Domenę możemy również przenieść do Aftermarket.pl i wystawić ją na sprzedaż – wtedy wchodząc na domenę będzie wyświetlał się formularz z możliwością złożenia oferty.

Najczęściej popełniane błędy przy sprzedaży domen

„A ile Pan da?” – jeżeli dostajemy zapytanie o domenę, nieprofesjonalne jest proszenie klienta, żeby jako pierwszy zaproponował cenę ofertową. Wygląda to tak, jakbyśmy sprzedawali domenę nie wiedząc ile jest warta i jakie są nasze oczekiwania cenowe.  Warto na takie zapytanie, podać kilka ważnych informacji jak:

  • kwota jaka nas interesuje,
  • czy jest możliwość dzierżawy domeny,
  • płatność w ratach i ewentualne oprocentowanie,
  • czy cena podlega negocjacji
  • oraz jaka jest forma transakcji (umowa, faktura, transfer itp.)

Wysyłanie spamu – zdania na temat czy wysyłać jako pierwsi ofertę sprzedaży domeny do klientów są podzielone. Jedni odradzają wysyłanie maili z ofertą gdyż na starcie nasza pozycja do negocjacji może być słabsza – pokazujemy, że zależy nam na sprzedaży domeny i klient może to wykorzystać. Jeżeli już zdecydujemy się na wysyłanie maili, to na Boga niech będą one prawdziwą ofertą a nie spamem typu „Mam domenę przyklad.pl, chcecie kupić?”. Często poważne firmy nawet nie odpowiadają na tego typu maile więc warto włożyć trochę wysiłku by ich zainteresować naszą ofertą i pokazać, że mają do czynienia z profesjonalistą.

Pośpiech – przy sprzedaży domen warto uzbroić się w cierpliwość. Są przypadki szybkich sprzedaży domen z dużym zyskiem ale zazwyczaj na dobrą ofertę musimy poczekać. Pośpiech w przypadku sprzedaży domen może narazić nas na straty finansowe tak jak było w moim przypadku.

Dostałem kiedyś poprzez Aftermarket ofertę opiewającą na kwotę 5 tys. zł. Oferta była z dopiskiem, że klientowi zależy na czasie i jeszcze dzisiaj chciałby opłacić domenę. Jeżeli nie podejmę decyzji, klient będzie szukał innej domeny. Pod wpływem emocji i strachu, że mogę stracić klienta przyjąłem ofertę. Jeszcze tego samego dnia na moją skrzynkę pocztową przyszedł mail od innego klienta. Oferta opiewała na 7 tys. zł. Niestety było już za późno a 2 tys. zł przeszły mi koło nosa przez pośpiech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi