Przechwytywanie domen – gdzie przechwycić domenę internetową

Przechwytywanie domen

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, czym jest przechwytywanie domen. Najprościej rzecz ujmując, jest to próba zarejestrowania domeny od razu po jej wygaśnięciu. Sprawa niby prosta ale nie do końca.

Podczas próby przechwycenia domeny liczą się ułamki sekund.  Znaczenie ma również ilość zapytań wysłanych przez rejestratora do NASK (ilość prób rejestracji domeny) więc o próbie „ręcznego” przechwycenia domeny możemy zapomnieć.

Od czego zależy skuteczność przechwytywania domen

Do przechwytywania domen tworzone są specjalistyczne systemy, które na podstawie algorytmów obliczają z jaką skutecznością przechwycić daną domenę. Algorytm bierze pod uwagę takie czynniki jak:

-ilość osób, które dodały domenę do przechwycenia,

-priorytet z jakim domena została dodana do przechwycenia,

-ocena, za jaką kwotę może sprzedać się domena na aukcji domeny przechwyconej,

-popularność danej nazwy.

Na podstawie powyższych czynników wyliczana jest skuteczność z jaką domena będzie przechwytywana czyli ile zostanie wysłanych zapytań do NASK.

Im większą skuteczność wyliczy algorytm, tym więcej zapytań zostanie wysłanych do NASK (prób rejestracji domeny) a co za tym idzie, szansa na przechwycenie domeny wzrasta.

Gdzie przechwytywać domeny internetowe

Tu dużego wyboru nie mamy. Możliwość przechwytywania domen  na polskim rynku umożliwia nam tylko dwóch partnerów (rejestratorów) NASK:

Aftermarket.pl (Michau Enterprises Ltd.)

Premium.pl

Co do skuteczności przechwytywania domen, skłanialibyśmy się w stronę Aftermarket.pl ale warto jest dodać domenę do przechwycenia jednocześnie u obu z nich. Jeżeli chcemy przejąć domenę, na której nam szczególnie zależy, warto jest zapoznać się z tematem: Opcja na domenę.

Warto wspomnieć jeszcze o Domenos.pl, który swojego czasu świadczył usługi przechwytywania domen i cieszył się sporą popularnością ze względu na wysoką skuteczność przechwytywania domen. Niestety, w Domenos.pl nie mamy już możliwości przechwytywania domen.

Ile kosztuje przechwycenie domeny

Przechwytywanie domen w Aftermarket.pl – Koszt przechwycenia domeny .pl wynosi: 40 zł netto.

Przechwytywanie domen w Premium.pl – Koszt przechwycenia domeny .pl wynosi: Jeden priorytet – 99 zł netto.

Odnosząc się do cen przechwytywania domen należy wspomnieć o opłacie jaką NASK pobiera od rejestratorów za zapytania (próby rejestracji domeny) Wynosi ona aż 10gr. Opłata ta jest pobierana za każde przesłane do NASK zapytanie (próbę rejestracji domeny) bez względu na jej skuteczność.

Na wstępie napisaliśmy, że przechwycenie domeny polega na jak najszybszym zarejestrowaniu domeny a żeby skuteczność przechwytywania domen była wysoka, rejestrator musimy tych zapytań wysłać jak najwięcej żeby przejąć (zarejestrować) domenę jako pierwszy.

Możemy się tylko domyślać, że właśnie ta wysoka skuteczność przechwytywania domen przez Domenos.pl była ich gwoździem do trumny.

Przechwytywanie domen – warto wiedzieć

-Płacimy za skutecznie przechwyconą domenę nie za same jej dodanie do przechwycenia,

-Jeżeli domenę dodało do przechwycenia więcej osób, trafia ona na aukcję domeny przechwyconej,

-Domena może zostać przechwycona tylko przez jednego rejestratora (partnera NASK),

-Tu przechwycisz domeny globalne: Namejet.com , Snapnames.com , Dropcatch.com

-Domena wygasa przez 30 dni – w tym okresie właściciel (abonent) domeny może ją odnowić.

Podsumowując, pewnością przejęcia domeny o ile wygaśnie jest opcja na domenę. Jeżeli nie zdążyliśmy założyć opcji na domenę zostaje nam tylko jej przechwycenie. Jeżeli domena jest ciekawą nazwą lub posiada dużą ilość dobrych linków prawie na 100% doda ją do przechwycenia od kilku do kilkudziesięciu osób i trafi ona na aukcję domeny przechwyconej a wtedy wygrywa ten, kto zapłaci najwięcej.

4.5/5 - (4 votes)

3 thoughts on “Przechwytywanie domen – gdzie przechwycić domenę internetową

  1. Wysoka skuteczność Domenos.pl była ich gwoździem do trumny? 😀 Co to za dziwne zdanie?

    1. Karol Domenos był bardzo skuteczny przy jednoczesnych niskich cenach za przechwytywanie domen. Przechwytywanie domen polega na wysyłaniu zapytań do NASK (próbie rejestracji domeny) a za każde takie zapytanie NASK pobiera opłatę. Wnioski są proste, jeżeli Domenos był skuteczny to wysyłał tych zapytań o wiele więcej niż inni a przy niskich cenach za przechwycenie jakie oferowali zwyczajnie im się to nie kalkulowało. Podkreślamy, że są to tylko nasze przypuszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi