Opcja na domenę internetową czyli jak przejąć domenę

Opcja na domenę

Zacznijmy od tego, czym jest opcja na domenę. Opcja jest swego rodzaju usługą dającą nam pierwszeństwo rejestracji domeny w przypadku gdy domena wygaśnie tz. nie zostanie przedłużona na kolejny rok przez obecnego abonenta (właściciela). Na domenę można założyć tylko jedną opcję.

Ile ważna jest opcja na domenę internetową

Opcję zakładamy na domenę i jest ona ważna przez 3 lata. Opcję tak jak i domeny możemy przedłużać z tą różnicą, że opcję przedłużamy na kolejne 3 lata. Co ważne, jeżeli nie przedłużymy opcji na domenę, będzie można ją przechwycić. Możliwość przechwytywania opcji jest np. w Aftermarket.pl. Jeżeli opcję dodał do przechwycenia więcej niż jeden użytkownik, trafia ona na aukcję opcji przechwyconej.

Gdzie założyć opcję na domenę internetową

Wielu rejestratorów oferuje zakładanie opcji np.: Domena.pl, Domeny.pl, Premium.pl, Aftermarket.pl czy Dinfo.pl. Zasada jest praktycznie wszędzie taka sama, rejestrujemy opcję na domenę i jeżeli opcja nam się zrealizuje mamy pierwszeństwo rejestracji domeny.

Ile kosztuje opcja na domenę

Ceny założenia opcji są różne ale zazwyczaj jest to przedział kilkudziesięciu zł. Koszt utworzenia opcji na domenę nie zawiera kosztów rejestracji domeny czyli po wygaśnięciu domeny i realizacji opcji dodatkowo będziemy musieli zapłacić za rejestrację domeny. Wygląda to następująco: płacimy za założenie opcji ->  domena wygaśnie -> opcja się realizuje -> płacimy za rejestrację domeny.

Poniżej cenniki ze stron kilku rejestratorów (ceny netto):

Zarabiaj razem z nami ! Kliknij

Jak zarabiać online

  • Aftermarket.pl – Rejestracja opcji na domenę 29.95 PLN  Przedłużenie opcji 39.95 PLN
  • Domeny.pl – Rejestracja opcji na domenę 34,95 PLN Przedłużenie opcji – brak informacji
  • Dinfo.pl – Rejestracja opcji na domenę 49,00 PLN Przedłużenie opcji – brak informacji
  • Premium.pl – Rejestracja opcji na domenę 50,00 PLN Przedłużenie opcji 50,00 PLN
  • Domena.pl –  Rejestracja opcji na domenę 50,00 PLN Przedłużenie opcji – brak informacji
Na jakie domeny możemy założyć opcje

Opcję możemy założyć tylko na domeny w rozszerzeniu .pl, które są zarejestrowane lub zarezerwowane.

Nie założymy opcji na domenę która znajduje się w stanie kwarantanny- czyli na domenę która już zaczęła wygasać. Domena wchodzi w stan kwarantanny jeżeli jej abonent (właściciel) nie opłaci jej w terminie i taki stan trwa 30 dni. W ciągu tych 30 dni domenę może jeszcze reaktywować – przedłużyć na kolejny rok.

Opcja zrealizuje się, jeżeli domena będąca w trzydziestodniowej kwarantannie nie zostanie przedłużona.

Cykl życia domeny

Czy warto zakładać opcje na domeny?

Warto. Mogą to z pewnością potwierdzić posiadacze opcji które zrealizowały się na takie domeny internetowe jak: kawa.pl, akumulatory.pl, lody.pl, drukarka.pl, diagnoza.pl, brykiet.pl. Przejęto te domeny poprzez realizację opcji. Są to niewątpliwie domeny bardzo wartościowe. Porównując zysk z ich sprzedaży do kosztu założenia opcji wynik bezapelacyjnie przemawia za zakładaniem opcji na domeny.

Minusem jest fakt, że za opcję płacimy z góry oraz nie mamy pewności, że domena na którą opcję założyliśmy wygaśnie. Dodatkowo, statystycznie rzadko się zdarza, że ktoś nie przedłuża domen, które są wartościowe.

Ważne informacje o opcjach

Należy pamiętać, że zakładając opcję na domenę, nie mamy pewności, że domena wygaśnie a opcja nam się zrealizuje. Przecież obecny właściciel może przedłużać domenę w nieskończoność.

Opcje na domeny możemy sprzedawać i kupować, przedłużać i przechwytywać.

Na domenę można założyć tylko jedną opcje.

Za opcję płacimy z góry nie mając pewności, czy domena internetowa wygaśnie.

Dużą zaletą opcji jest fakt, że jeżeli domena wygaśnie (nie zostanie przedłużona) mamy pierwszeństwo jej rejestracji. Oznacza to, że nikt poza nami nie może tej domeny zarejestrować oraz domena nie może trafić na aukcję domeny przechwyconej.

Na koniec trochę statystyk odnośnie opcji domenowych z raportu NASK za 2 kwartał 2019r.

Raport NASK - opcje na domeny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi