Jak bezpiecznie inwestować pieniądze? ROR, Lokata a może obligacje?

Jak bezpiecznie inwestować pieniądze
Baner 5000 w tydzień! Poradnik zarabiania pieniędzy!

Inwestowanie pieniędzy w bezpieczny sposób jest jedną z najczęstszych metod pomnażania oszczędności. Wiele osób nie chce ryzykować swoim kapitałem i wybiera mniej dochodowe, lecz pewne opcje. Sposób taki możemy wykorzystać, lokując środki na przyszłość lub nadwyżki, które mają nam służyć w przyszłości, ale których nie chcemy stracić. Sposobów na bezpieczne inwestowanie jest kilka.

W dalszej części przedstawiamy 4 najpopularniejsze sposoby jak bezpiecznie inwestować pieniądze. Podpowiadamy również, w jakich sytuacjach wybrać daną opcję, aby inwestowanie było dla nas komfortowe i przynosiło jak największe zysk.

ROR – Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy

Pierwszym miejscem, w którym możemy bezpiecznie pomnażać swoje pieniądze, są zwykle rachunki bankowe. Wbrew pozorom sposób ten daje możliwość zarabiania pieniędzy, choć jest to jeden z najmniej atrakcyjnych pod tym względem sposobów. Oprócz niskiego oprocentowania opcja ta ma jednak duży plus w postaci elastycznego dostępu do środków.

Na rynku istnieje wiele banków, które oferują prowadzenie konta bankowego. Niektóre z nich oferują oprocentowanie takiego rachunku bieżącego. Przeważnie jest to suma ok. 2%, czyli najniższa, jaką możemy otrzymać w banku. Istnieją również banki, które oferują nieoprocentowane konto bankowe, ale umożliwiają otwarcie subkonta, czyli podrachunku. Działa on w taki sam sposób co rachunek główny, ale ma już oprocentowanie.

Środki na koncie są bezpieczne do sumy 100 000 euro, którą gwarantuje BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto porozmawiać z doradcą bankowym i zapytać o takie rozwiązanie. W ten sposób możemy pomnażać kapitał bez ryzyka straty i w każdej chwili skorzystać z niego.

Zarabiaj razem z nami ! Kliknij

Jak zarabiać online

ROR (Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) z oprocentowaniem zdecydowanie będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć możliwość skorzystania z pieniędzy, ale chcą również zainwestować je. Dobrym posunięciem będzie wyszukanie najwyżej oprocentowanego rachunku i zdeponowania na nim środków. Warto również zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek na takim koncie. Im jest ona krótsza, tym większa korzyść dla nas. Jeśli odsetki dopisywane są codziennie lub tygodniowo zasilają konto szybciej, a główna większa suma wypracowywać będzie kolejne zyski.

Dopisywanie odsetek np. miesięcznie powoduje, że przez cały miesiąc pracuje jedynie dla nas kwota bazowa, czyli mniejsza. Są to niewielkie różnice, ale przy dużych sumach mogą dać konkretne wymierne korzyści w postaci większego zarobku.

Listę najbardziej popularnych rachunków oszczędnościowych znajdziecie tutaj: rachunek oszczędnościowy

Lokata bankowa czyli jak bezpiecznie inwestować pieniądze

Kolejnym bankowym produktem – tym razem stricte inwestycyjnym jest lokata bankowa. Na rynku wszystkie banki oferują lokaty. Sam mechanizm działania jest prosty. Lokata polega na zdeponowaniu środków na niej na określony czas i odebranie kwoty wraz z zyskiem na koniec terminu lokaty.

Lokaty bankowe posiadają oprocentowanie od ok. 2% do nawet 5% w skali roku. Mają również różne terminy. Lokatę można założyć zarówno na kilkanaście dni, jak i kilka lat. Im dłuższy czas lokaty, tym wyższe jest jej oprocentowanie.

Lokaty są również zróżnicowane pod względem ich ew. zerwania. Niektóre z nich można zerwać w trakcie trwania — tracąc zyski, niektórych nie da się zerwać lub trzeba zapłacić wysokie koszty. Warto o tym pamiętać zamrażając pieniądze.

Środki na lokacie również są gwarantowane przez BFG. Istotnym elementem inwestowania w lokaty bankowe są promocje. Korzystając z nich, możemy liczyć na wyższe niż przeciętne oprocentowanie. Zazwyczaj okresowo, okazjonalnie lub dla nowych klientów proponowane są przez różne banki ciekawe promocje. Zakładając taką lokatę jako nowy klient, możemy zdeponować np. 20 tys. na preferencyjnych warunkach. Korzystając z kilku promocji w różnych bankach, możemy pomnożyć korzystnie dużo większą sumę.

Listę najkorzystniejszych lokat bankowych znajdziecie tutaj: lokaty bankowe

Obligacje skarbowe

Ciekawym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować jeżeli nie wiemy jak bezpiecznie inwestować pieniądze , są obligacje skarbowe. Pomnażanie środków w ten sposób polega na tym, iż wykupujemy obligacje za daną sumę, a na ich koniec państwo polskie odkupuje je, płacąc dodatkowo oprocentowanie.

Obligacje mogą być porównywalne do lokat i mieć niższe lub nawet nieco wyższe oprocentowanie. Element ten zależy od aktualnej sytuacji, stóp procentowych, inflacji czy stanu gospodarki. Zarobek kilku procent w skali roku w ten sposób jest możliwy i realny.

Obligacje są gwarantowane przez państwo polskie, więc również nie musimy obawiać się utraty kapitału. Papiery tego typu dostępne są też w różnych wersjach czasowych. Możemy wykupić je zarówno na kilka miesięcy lub na kilka lat — w zależności od aktualnej oferty emisyjnej.

Im dłuższy okres trwania obligacji, tym wyższe oprocentowanie. Obligacje możemy kupić osobiście w oddziale PKO BP lub w internecie na odpowiedniej stronie lub w serwisie bankowym.

Produkty strukturyzowane

Gdy zależy nam na wyższych zyskach niż kilka procent, możemy wybrać bankowe produkty strukturyzowane. Są one oferowane przez banki i są ciekawa alternatywą dla lokat, ror-ów czy obligacji. Produkt strukturyzowany składa się z dwóch części. Wpłacając pieniądze w tej opcji, są one dzielone na dwie części.

Pierwsza z nich — ta większa pracuje przez cały okres na lokacie bankowej i wypracowuje stabilny zysk. Druga mniejsza część jest inwestowana przez bank w fundusze inwestycyjne. W razie niepowodzenia produktu na koniec umowy otrzymujemy tylko sam kapitał — bez zysków. Gdy jednak inwestowana ryzykownie część naszego kapitału przyniesie zysk, może być on większy niż np. 5% i wynosić nawet kilka procent więcej. Otrzymujemy wtedy kapitał oraz zysk.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne czy indeksy giełdowe to dla wielu osób łakomy kąsek. Duża liczba z nich jedynie oprócz samego zainteresowania nie chce ryzykować utraty całego kapitału nawet na rzecz większych zysków. Bankowe produkty strukturyzowane są doskonałą opcją dla takich osób i są również złotym środkiem między ryzykownymi zyskownymi inwestycjami a bezpiecznymi inwestycjami.

Przed Inwestowaniem środków w takie produkty należy upewnić się, czy rzeczywiście nasz kapitał jest bezpieczny w 100% u doradcy bankowego.

2 thoughts on “Jak bezpiecznie inwestować pieniądze? ROR, Lokata a może obligacje?

  1. Lokaty odpadają, chyba w każdym przypadku, bo inflacja przewyższa oprocentowanie i już lepiej będzie ten kapitał zainwestować w złoto lub nawet nieruchomości, żeby trochę to zaczęło na siebie zarabiać, potem będzie można sprzedać w odpowiednim momencie. Srebra nie polecam, bo jest dużo mniej konkurencyjne w porównaniu do złota – oczywiście przez podatek VAT. Inwestycje dla zwiększenia kapitału, który jest organiczny i na siebie sam pracuje najlepiej będzie ulokować w bezpiecznym i innowacyjnym funduszu – np. Assay Group

    1. Ja bym powiedział, że złoto – jak najszybciej. Praktycznie z dnia na dzień wartość złotówki jest dewaluowana, ale złoto będzie zawsze dobrym holderem wartości. Nieruchomości, ciężki temat bo nie wiadomo de facto kiedy skończy się ta tendencja, poza tym bardzo wiele osób teraz flipuje i kupuje pod najem, czyli jak zostać rentierem z milionami kredytów. Sprawdzę sobie ten fundusz, bo patrząc na ich stronie na inwestycje, to nie jest to jakaś banda z pierwszej łapanki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi