Inwestycje w 2020 roku – w co warto zainwestować

Inwestycje w 2020 roku oraz to – w co inwestować środki z pewnością interesuje wiele osób. Na rynku istnieje wiele opcji, z których kilka wyróżnia się i zapowiada niezwykle obiecująco. Do dyspozycji otrzymamy opcje dla różnego kapitału oraz opcje, które pomagać będą osiągać konkretne cele.

W co zatem warto inwestować w 2020 roku i na co zwrócić szczególną uwagę? Wszystkie ciekawe rozwiązania prezentujemy poniżej.

Inwestycje w 2020 roku Złoto — kruszec szlachetny

Pierwszym rozwiązaniem, na jakie warto zwrócić uwagę, gdy planujemy inwestycje, jest złoto. Choć jest ono popularne i przez wiele osób przeceniane istnieją dwa powody, dla których warto rozważyć właśnie taką opcję. Pierwszą z nich jest regularny i stopniowy wzrost cen. Stabilizacja taka jest niezwykle ważna zarówno od strony ochrony kapitału, jak i od strony inwestycyjnej. W czasach gdy dość często zdarzają się np. zamachy terrorystyczne lub nieprzewidziane sytuacje wpływające na gospodarki oraz indeksy giełdowe, złoto gwarantuje stabilny wzrost.

Drugim powodem, dla którego warto zainwestować w właśnie złoto, jest pozytywna prognoza na najbliższy okres. Złoto według wielu cenionych źródeł po nieco rozczarowującym wzroście ma w najbliższych latach przybierać na wartości dużo szybciej oferując bardzo korzystny zysk. Również wahania gospodarek, negatywne dane czy nieprzewidziane sytuacje na świecie powodować będą częste zwracanie się inwestorów w stronę złota, a co za tym idzie krótkotrwałe duże skoki wartości.

Produkty strukturyzowane

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem inwestycyjnym na rok 2020 są produkty strukturyzowane. Są to produkty finansowe oferowane przez banki. Posiadają strukturę złożoną z dwóch części — bezpiecznej i inwestycyjnej. Inwestując w produkt strukturyzowany, nasz kapitał podzielony jest na dwie części.

Pierwsza z nich wypracowuje bezpieczny zysk, a druga część jest inwestowana w ryzykowne indeksy itp. Ich największą zaletą jest 100% ochroną kapitału, co oznacza, że w najgorszym wypadku otrzymamy jedynie cały nasz kapitał. Obecnie na rynku oferta ta jest na tyle szeroka, że możemy wybierać w wielu produktach strukturyzowanych w wielu bankach.

Do dyspozycji mamy np. produkty o długości kilku miesięcy, kilku lat czy nawet kilkunastu lat. Banki starają się pozyskać środki, oferują również przemyślane portfele inwestycyjne oraz wysoką jakość zarządzania takimi produktami. Przeważnie minimalna inwestycja rozpoczyna się od tysiąca złotych a od wyboru mamy produkty bazujące na różnych branżach, indeksach czy notowaniach. Jest to idealne szansa na zarobienie nawet kilkunastu procent, zwłaszcza że dynamika rynku w obecnych czasach jest niezwykle wysoka.

Inwestycje w 2020 roku – Ziemia i nieruchomości

Ziemia oraz nieruchomości to kolejny pomysł na inwestycje w 2020 roku. Zakup ziemi czy mieszkań od lat cieszy się dużym powodzeniem oraz od lat przynosi spore zyski. Popularność taka spowodowana jest m.in. wahaniami gospodarek i wzrostowi zamożności polaków. Kupując ziemię, staje się ona coraz więcej warta oraz jest niezwykle pożądana. Jest to dobra inwestycja zarówno krótko, jak i długoterminowa.

Inwestować w 2020 roku można również możemy w zakup mieszkania, jeśli posiadamy odpowiednie środki na tego typu inwestycje. Najlepszym przykładem mogą być ceny wynajmu mieszkań w Warszawie, które sięgają nawet miesięcznie dwukrotności raty kredytu przy zakupie takiego samego mieszkania na kredyt. Dzięki temu teoretycznie kupując mieszkanie pod inwestycje na kredyt, możemy liczyć na miesięczny zwrot dwa razy większy od raty kredytu i 50% zarobek “na czysto”. Sytuacja taka jest skrajną, ale zyski rzędu kilkunastu — kilkudziesięciu procent są jak najbardziej możliwe.

Lokaty bankowe 2020 – ochrona kapitału przed inflacją

Inwestycją, która będzie polecana dla osób stawiających na bezpieczeństwo w 2020 roku, mogą być tradycyjne lokaty bankowe. Wbrew pozorom mogą one zapewnić ochronę wartości kapitału, gdyż przeważnie oprocentowanie lokat oscyluje w granicach 2%-2,5% rocznie. Jest to suma podobna do inflacji, dzięki czemu możemy bezpiecznie przechowywać pieniądze oraz móc z nich skorzystać za kilka lat.

Oprócz podstawowych lokat na rynku bankowym okresowo dostępne są promocje czy oferty specjalne, dzięki którym możemy zarobić również nieco więcej. Sposób ten idealnie nadaje się dla środków, których nie chcemy zamrozić i którymi nie chcemy ryzykować.

Niezwykle ciekawą opcją na rynku lokat, która wyróżnia się znacząco, jest oferta marek Getin Bank i Idea Bank. Są to banki Leszka Czarneckiego — multimilionera. Osoby interesujące się inwestycjami i rynkami finansowym z pewnością słyszały o zawirowaniach i problemach instytucji finansowych tej persony – oraz doskonale wiedzą, że przechodzą one aktualnie trudny czas.

Banki te, aby odrobić straty, potrzebują przypływu sporej gotówki. Pozyskać chcą ją przez oferowanie wysokoprocentowych lokat nawet na 3,5%. Planując inwestycje, możemy wykorzystać ten fakt i zainwestować środki właśnie w tych bankach. Licząc jednak na wyższe niż z przeciętne zyski należy mieć na uwadze dwie rzeczy.

Pierwszą jest możliwość upadku tych banków, a drugą zabezpieczenie kapitału przez BFG do sumy ok. 400 000 zł. Jeśli zatem chcemy zainwestować pieniądze z zabezpieczeniem kapitału, warto rozważyć taki ruch.

Inwestycje w 2020 roku w Emeryturę — PPK, PFE itp.

Jedną z najlepszych obecnie inwestycji jaką możemy poczynić w 2020 roku, jest inwestycja we własną emeryturę. Będzie to inwestycja długoterminowa, ale obecna sytuacja na rynku jest bardzo korzystna. Wiele osób z pewnością myśląc o inwestycjach, bierze pod uwagę najbliższych kilka lat. Jeśli jednak chcemy zainwestować pieniądze w naszą emeryturę, obecnie istnieje kilka ciekawych opcji.

Z pewnością będą to Pracownicze Plany Kapitałowe. Wpłacając składkę w wysokości kilkudziesięciu złotych, otrzymamy drugą taką część od pracodawcy i państwa. Jest to bardzo korzystna sytuacja i warto przeanalizować ją z doradcami finansowymi.

Istnieją również na rynku prywatne fundusze emerytalne, gdzie w cenie nieco powyżej stu złotych miesięcznie możemy inwestować niezależnie w naszą emeryturę. Choć przez wiele osób inwestycja taka nie jest brana pod uwagę, posiadając pewne nadwyżki czy sumę pieniędzy warto rozważyć przeznaczenie kilkuset złotych rocznie na zapewnienie sobie dodatkowej emerytury w przyszłości.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Lokata bankowa pisze:

    Tylko i wyłącznie lokaty bankowe jeżeli chcemy bezpiecznie inwestować! Oczywiście można szukać innych i bardziej zyskownych inwestycji ale ryzyko też jest większe. Na lokacie bankowej oprocentowanie jest niewielki ale pewne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *