
Historia domeny internetowej jest bardzo ważna. Z domenami jest podobnie jak z samochodami, przed zakupem warto jest sprawdzić ich historię. Jeżeli chcemy kupić lub zarejestrować domenę z zamiarem jej zagospodarowania czyli postawienia na niej własnego serwisu warto jest najpierw sprawdzić historię domeny.
Może okazać się, że na domenie poprzednio znajdowała się strona ze spamem lub treściami dla dorosłych i prowadzą do niej tematyczne linki szkodzące naszej nowej stronie. Może okazać się również, że domena była wcześniej wykorzystywana w tematyce zbliżonej do naszego serwisu i prowadzą do niej linki, które pomogą nam w pozycjonowaniu.
Historia domeny może również wpływać na jej wartość. Liczba dużej ilości dobrych linków prowadzących do domeny może znacznie podwyższyć jej cenę pomimo, że sama nazwa domeny nie jest wartościowa. Ilość i jakość linków, jakie prowadzą do domeny możemy sprawdzić np. tu: Majestic.com
Spis treści
Historia domeny jak ją sprawdzić
Możliwość sprawdzenia historii domeny oferuje nam kilka serwisów, które dzielą się na darmowe jak i płatne. Najpopularniejsze z nich to:
Archive.org – najbardziej popularny, darmowy i rozbudowany serwis w którym sprawdzimy historię domeny. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać adres domeny i możemy podejrzeć zawartość, jaka się na niej znajdywała w poprzednich latach.
Expired1.com – główną funkcją tego serwisu jest wyszukiwanie domen wygasających lub wygasłych pod względem parametrów SEO. Jest to serwis płatny ale możemy założyć darmowe konto, które umożliwia nam sprawdzenie i pobranie historii domeny.
Kto jest właścicielem domeny
Darmowym narzędziem do sprawdzania właściciela domeny (abonenta) jest baza WhoIs dostępna np. tutaj: dns.pl/whois. W tej bazie sprawdzimy również takie dane jak:
Stan domeny – czy jest zarejestrowana – aktywna, po zakończeniu okresu rozliczeniowego [BLOCKED] – wygasająca.
Utworzona – czyli data rejestracji domeny,
Ostatnia modyfikacja – kiedy były wprowadzone na domenie zmiany np. zmiana DNS’ów,
Koniec okresu rozliczeniowego – kiedy domena zacznie wygasać,
Nazwy serwerów – jakie DNS’y ma ustawiona domena,
Abonent – właściciel domeny,
Rejestrator – to gdzie domena jest utrzymywana.
Niestety, jeżeli właścicielem (abonentem) domeny .pl jest osoba fizyczna jej dane w bazie WhoIs będą ukryte. Jeżeli właścicielem domeny będzie firma, jej dane będą widoczne o ile nie włączono ochrony prywatności WhoIs (Whois Privacy).
Dla domen globalnych, wszystkie dane były widoczne bez znaczenia czy właścicielem była osoba fizyczna czy firma. Zmieniło się to po wejściu w życie RODO/GDPR – gdzie dane te powinny być już ukryte.
Może Cię również zainteresować:
Jak skutecznie inwestować i osiągnąć stabilny dochód
Bardzo fajna i przydatna rada. Dzięki