Dzierżawa domeny internetowej

Dzierżawa domeny internetowej

Zacznijmy od tego czym jest dzierżawa domeny internetowej. Istotą dzierżawy domeny jest to, że wydzierżawiający (abonent, właściciel domeny)  na określony czas oddaje dzierżawcy (klientowi) domenę do użytkowania w zamian za co dzierżawca,  zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu ustalony czynsz (raty za dzierżawę)

Jak wydzierżawić domenę internetową?

Są dwa sposoby na wydzierżawienie domeny internetowej. Pierwszy z nich jest dość problematyczny z punktu widzenia wydzierżawiającego (abonenta, właściciela domeny). Jest to podpisanie papierowej umowy dzierżawy domeny. W takim przypadku musimy  sporządzić stosowną umowę, którą podpiszemy z dzierżawcą (klientem). Zazwyczaj wymagana jest tu faktura VAT, która może być problemem dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Kolejnym niewygodnym aspektem, jest aspekt techniczny czyli samo oddanie domeny do użytku dzierżawcy jak również pilnowanie terminowości płacenia czynszu za wydzierżawioną domenę.

Drugi sposób jest o wiele prostszy i szybszy. Cały proces dzierżawy domeny możemy przeprowadzić elektronicznie w serwisie Aftermarket.pl. Opcja elektronicznej dzierżawy domeny pozwoli nam uniknąć papierologii   jak również zabezpieczy całą transakcję od strony technicznej (oddanie domeny dzierżawcy do użytkowania, płacenia rat za dzierżawę).

Ważnym aspektem przy wyborze tej opcji jest fakt, że w wyżej wymienionym serwisie możemy zarejestrować się jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej a nasz dzierżawca (klient) otrzyma fakturę właśnie z  tego serwisu.

Elektroniczna dzierżawa domeny internetowej- krok po kroku

Jak już wcześniej wspomniałem, większość korzyści przemawia za elektroniczną dzierżawą domeny więc jak ją przeprowadzić?

Po pierwsze, musimy zarejestrować się w Aftermarket.pl i przenieść tam domenę którą chcemy wydzierżawić dzierżawcy (klientowi). Rejestracja jest prosta i nie powinna sprawić nikomu problemu. Przeniesienia domeny do serwisu możemy dokonać poprzez kod AuthInfo.

Transakcja dzierżawy domeny jest równie prosta. Po zalogowaniu do serwisu Aftermarket wystarczy przejść do zakładki Sprzedawaj -> Transakcje dzierżawy -> Nowa transakcja dzierżawy. Do wypełnienia będziemy mieli poniższy formularz:

Objaśnienie do formularza dzierżawy domeny internetowej

Na początku musimy wybrać domenę, którą chcemy wydzierżawić a następnie podajemy maila dzierżawcy z Aftermarket (Ważne: dzierżawca -klient też musi posiadać konto w serwisie Aftermarket)

Kolejnym krokiem będzie ustalenie okresu dzierżawy domeny. Mamy również opcję pobrania początkowej opłaty od dzierżawcy lub ustalenie tylko równych rat czynszu.

Ostatnim i ważnym punktem jest wybór czy domena po zakończonym okresie dzierżawy zostanie przekazana dzierżawcy czy wróci do nas. Jeżeli wybierzemy pierwszą opcję, po zakończeniu dzierżawy, domena zostanie na stałe przydzielona do dzierżawcy (stanie się on jej abonentem, właścicielem) Taka forma dzierżawy to nic innego jak sprzedaż domeny na raty.

Przy wyborze opcji drugiej, domena po zakończonym okresie dzierżawy, wróci do nas tz. będziemy dalej jej abonentem – właścicielem i będziemy mogli nią dowolnie zarządzać (zmieniać jej DNS’y, sprzedać, przenieść do innego rejestratora)

Co może a czego nie dzierżawca domeny

Dzierżawiona domena przechodzi na czas trwania dzierżawy do panelu dzierżawcy (klienta) gdzie może on swobodnie zarządzać serwerami DNS jak również zakładać w domenie maile czy postawić na niej serwis. Dzierżawca natomiast nie może sprzedać domeny, zmienić jej abonenta ani wytransferować poza serwis Aftermarket.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi