
Dywersyfikacja inwestycji, czyli podział funduszy to podstawowa taktyka wielu profesjonalnych inwestorów czy osób, które zarobiły majątek w biznesie. Warto kierować się zatem takimi samymi zasadami i brać przykład od osób inwestujących duże sumy pieniędzy.
Dywersyfikację możemy przeprowadzać samodzielnie, inwestując swoje oszczędności czy przeznaczając je na różne biznesy — chcąc prowadzić swoją firmę. Ma ona wiele korzyści i jest doskonałym zabezpieczeniem przed bankructwem i nieprzewidzianymi wydarzeniami. Czym zatem jest dywersyfikacji inwestycji? Dlaczego warto ją wdrażać? Jak i kiedy dzielić środki przeznaczone na inwestycje? Odpowiedzi udzielimy wraz z przydatnymi wskazówkami w dalszej części tekstu.
Spis treści
Dywersyfikacja inwestycji — co to znaczy?
Dywersyfikacja środków przeznaczonych na inwestycje to inaczej podzielenie ich na dwie lub trzy części i zainwestowanie ich w różne — niezależnie od siebie biznesy, plany, strategie czy fundusze. Dzięki dywersyfikacji możemy inwestować w niezależne od siebie instrumenty, a w razie problemów nie stracimy wszystkich pieniędzy. Jest to główny cel dywersyfikacji, aby zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy w razie niepowodzenia się inwestycji.
Dywersyfikacja może dotyczyć różnych typów inwestowania i być pomocna w różnych sytuacjach. Podzielić nasze pieniądze możemy zarówno przeznaczając je na lokaty bankowe, obligacje czy kupując kruszce. Możemy również dywersyfikować środki, kupując akcje giełdowe czy inwestując w fundusze. Dzielić inwestycje można, gdy inwestujemy w sztukę, zabytki czy wartościowe przedmioty.
Odbywać się to będzie poprzez kupienie kilku różnych przedmiotów w kilku miesiącach i od różnych marek. Z dywersyfikacji możemy również korzystać, inwestując swoje prywatne nadwyżki czy oszczędności np. w lokaty bankowe, czy fundusze inwestycyjne. Jest to duży plus, gdyż z zalet dywersyfikacji możemy korzystać jako przeciętni ludzie tak samo, jak milionerzy czy osoby obracające dużymi sumami.
Przykład: Wiele osób postrzega dywersyfikację jako “coś” zarezerwowanego jedynie dla dużych transakcji co jest zupełnie nieprawdziwe. Nawet jeśli chcemy kupić kilka złotych monet, warto kupić połowę złotych a połowę srebrnych. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup w kilku miejscach, a nie od jednej osoby prywatnej. W takiej sytuacji, jeśli monety okażą się podrobione, stracimy jedynie jedną lub dwie, a nie wszystkie.
Różne poziomy dywersyfikacji
Dywersyfikacja środków inwestycyjnych posiada również możliwość elastycznego zarządzania jej poziomem. Dzięki temu możemy samodzielnie decydować, na ile części chcemy podzielić nasz kapitał. Możemy wybrać dwie lub trzy części, lub podzielić środki przeznaczone na inwestycje na więcej partii.
Im więcej części tym większe bezpieczeństwo transakcji, ale również mniejszy potencjalny zarobek. Jeśli dzielić inwestycje będziemy na mniej części, zmniejszymy ryzyko nieco słabiej, ale też i będziemy mogli więcej zarobić. Elastyczne zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym, jakie daje nam dywersyfikacja, jest bardzo korzystne i daje samodzielną możliwość decydowania o tym, na jakie ryzyko jesteśmy skłonni się zgodzić.
Od czego chroni nas dywersyfikacja — korzyści
Korzystając z dywersyfikacji inwestycji, otrzymujemy również wiele korzyści i plusów. Głównym zadaniem, jakie spełnia dywersyfikacja, jest ochrona przed utratą wszystkich środków. Jeśli z jakiegoś względu nie powiedzie się nasz biznes lub inwestycja nie przebiega zgodnie z naszym planem, nie stracimy wszystkich pieniędzy. Oprócz samej “plajty” możemy zostać pozbawieni środków czasowo np. poprzez upadek banku. Do czasu wypłacenia środków z BFG, czyli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie będziemy mieli dostępu do pieniędzy, co może być bardzo niekomfortowe. Nawet w tak bezpiecznych inwestycjach, jakim są te bankowe, możemy jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko problemów.
Dywersyfikacja inwestycji w firmie w postaci korzystania z kilku dostawców lub kontrahentów może również być zabezpieczeniem dla naszej marki i wizerunku. W razie problemów np. opóźnień w dostawach nie przerwiemy pracy, a klienci otrzymają zamówiony towar czy usługi. W ten sposób nie tracimy dobrego imienia, które jest bardzo trudno odbudować. Samo przeprowadzenie dywersyfikacji jest również bardzo proste. Nie musimy zatem korzystać z pomocy doradców finansowych czy banku lub ponosić jakichkolwiek kosztów z tym związanych. Dywersyfikować możemy zarówno same środki inwestycyjne, jak i również pieniądze inwestowane w biznes.
W jakich branżach możemy dywersyfikować inwestycje?
Dywersyfikować swoje środki możemy w wielu branżach i sytuacjach. Możemy robić to, mając jedynie kilkaset złotych i miesięcznie przeznaczać nadwyżki budżetowe na inne inwestycje. Mogą być to lokaty bankowe, produkty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne czy obligacje. Możemy również zamiast jednego funduszu emerytalnego, jeśli na taki się zdecydujemy założyć dwa. W ten sposób w razie upadku jednego z nich zawsze pozostaniemy z emeryturą niezależną od tej państwowej.
Jeśli prowadzimy również swój biznes np. sklep internetowy czy bar możemy również poprzez dywersyfikację zmniejszać ryzyko takiego biznesu. Jeśli wykorzystamy kilku dostawców, w razie problemów utrzymamy płynność prowadzenia biznesu. Warto również postawić na dwie lub trzy grupy odbiorców, gdyż w razie odwrócenia się trendów nie stracimy wszystkich kupujących.
Jeśli posiadamy środki rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy, dywersyfikacja również jest bardzo korzystna. Możemy skorzystać z niej, jeśli inwestujemy pieniądze w indeksy giełdowe i zamiast akcji jednej marki kupić akcje dwóch lub trzech.
Grając na rynku forex, możemy korzystać z dwóch lub trzech brokerów, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko utraty środków w przypadku upadku firmy. Kolejnym popularnym na tym pułapie finansowym sposobem inwestowania pieniędzy jest otwieranie biznesów. Jeśli posiadamy odpowiednio duże środki, warto otworzyć dwa sklepy w różnych branżach lub zainwestować środki w dwa oddzielne biznesy. W razie problemów nie zostaniemy z niczym.
Może Cię również zainteresować:
Jak skutecznie inwestować i osiągnąć stabilny dochód