Doradztwo finansowe dla osób prywatnych. Czy warto z niego skorzystać

Doradztwo finansowe

Doradztwo finansowe dla osób prywatnych staje się coraz popularniejszej w Polsce, choć nie jest jeszcze szeroko wykorzystywane. Posiada ono bardzo wiele plusów i korzyści, a my dzięki niemu możemy podejmować trafniejsze decyzje oraz rozwiązywać nasze problemy finansowe. Usługi takie mają bardzo szeroki zakres i rzeczywiście może skorzystać z nich każda osoba — nawet prywatna, o co obawia się najwięcej osób.

Czym zatem są usługi doradztwa finansowego dla osób prywatnych? Czym rzeczywiście jest ta groźnie brzmiąca nazwa? Jakie usługi oferują doradcy i jak działają? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy poniżej.

Czym jest doradztwo finansowe?

Doradztwo finansowe to usługa, która polega na doradzaniu oraz pomocy osobom prywatnym. Działa ona na podobnej zasadzie co porady prawne czy lekarskie, ale dotyczy ona osób prywatnych oraz ich finansów. Choć w zdecydowanej większości słyszymy o usługach doradztwa dla firm, na rynku od kilku lat działa coraz więcej doradców, którzy zajmują się osobami prywatnymi. Doradcy mogą pracować niezależnie — na własny rachunek jako specjaliści, mogą pracować w bankach lub w niezależnych firmach zajmujących się finansami i np. doradztwem.

Obecnie bez większego problemu znajdziemy osoby, które udzielą nam takich porad – szczególnie w dużych miastach. Najczęściej są to osoby z wykształceniem i doświadczeniem finansowym, choć nie jest to regułą.

Porady finansowe dla osób prywatnych działają bardzo prosto. Po odszukaniu i wybraniu konkretnego doradcy lub firmy udajemy się na spotkanie. Następnie w jego trakcie opisujemy nasz problem, czy sytuację finansową oraz otrzymujemy konkretne porady jak ją rozwiązać, oraz jaką decyzje podjąć. Forma współpracy zależy tylko do nas. Możemy skorzystać zarówno z pojedynczej wizyty lub korzystać regularnie z pomocy danej marki doradczej.

Jakie usługi świadczą doradcy i w jakich dziedzinach?

Firmy doradztwa finansowego lub prywatni doradcy finansowi mogą oferować bardzo wiele różnorodnych form pomocy oraz usług. Niektóre firmy lub doradcy zajmują się jedynie konkretną dziedziną i są w niej wyspecjalizowani, a niektóre marki oferują kompleksową pomoc w różnego rodzaju aspektach finansowych. Z pewnością będzie to doradztwo inwestycyjne. Jeśli podamy pewne środki na inwestycje i chcemy je pomnożyć, możemy zwrócić się do doradców, którzy przedstawią nam wiele rozwiązań i możliwości. Również, jeśli mamy problemy z zadłużeniem i długami czy prowadzeniem własnego budżetu domowego uzyskamy porady jak rozwiązać te problemy.

Kolejnymi usługami, jakie mogą zaoferować nam doradcy finansowi, jest zarządzanie majątkiem. Jeśli posiadamy znaczne środki, możemy poprosić o pomoc w ich rozdysponowaniu, inwestowaniu czy zdeponowaniu. Często po wygranej lub spadku, wiele osób zastanawia się, co zrobić z tak dużą sumą pieniędzy. Z pewnością doradca finansowy pomoże nam rozwiązać ten problem.

Doradcy finansowi pomagają również w tematach kredytowych, gdy staramy się np. o pożyczkę, kredyt samochodowy lub mieszkaniowy. Duże sumy i różne rozwiązania potrafią być przytłaczające, a doradcy pomogą wybrać nam najlepsze rozwiązania.

Oprócz samych porad, doradcy finansowi mogą oferować nam swoją osobistą pomoc. Nie jest to standardowa usługa, ale w razie potrzeby wielu z doradców może w naszym imieniu załatwić pewne sprawy na podstawie upoważnienia lub być z nami i towarzyszyć nam przy np. podpisywaniu kredytu mieszkaniowego czy sprzedaży nieruchomości.

Gdzie znajdę doradcę finansowego dla osób prywatnych?

Jeśli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usługi doradcy finansowego, kolejnym pytaniem będzie to — gdzie znaleźć takich doradców. Aby ich odszukać, mamy kilka możliwości.

Pierwsza z nich jest udanie się do banku. Niektóre marki w ramach usług dodatkowych czy niezależnych prowadzą właśnie doradztwo finansowe dla osób prywatnych. Choć częściej będzie one jedynie dla firm, warto zapytać się o możliwość konsultacji u doradcy dla osób prywatnych.

Kolejnym miejscem, do którego powinniśmy się udać to niezależne firmy doradcze czy marki finansowe. Mogą zajmować się one głównie doradztwem finansowym lub oferować takie usługi jako dodatkowe do swojej głównej działalności.

Doradców finansowych znajdziemy również na rynku jako osoby prywatne. Możemy poszukiwać ich np. w internecie na tematycznych portalach czy serwisach finansowych. Po wpisaniu do wyszukiwarki tego hasła i naszego miasta, również powinniśmy otrzymać kilka propozycji wraz z kontaktem do konkretnych osób. Dobrym posunięciem będzie odwiedzenie for internetowych oraz sprawdzenie tam tej tematyki. Opinie użytkowników, którzy korzystali z takich usług będą bardzo cenne.

Porada: Jeśli zastanawiamy się nad wyborem kredytu lub lokaty, czyli produktu bankowego, warto wybierać niezależnych doradców finansowych, którzy nie pracują dla konkretnego banku. Mogą np. być wolnymi strzelcami lub pracować dla marek finansowych, a nie banków. Będziemy mieli wtedy pewność, że dane rozwiązanie zostanie nam zaproponowane bez względu przynależność doradcy do konkretnego banku.

Czy warto skorzystać z doradcy finansowego?

Wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z porady finansowej i udać się do doradcy finansowego jako osoba prywatna. Może być spowodowane np. brakiem popularności takiej usługi lub brakiem doświadczenia w takich poradach. Odpowiedź jednak na pytanie, czy warto korzystać z takiej pomocy, jest jak najbardziej twierdząca.

Jeśli udamy się po pomoc do doradcy finansowego, otrzymamy cenne wskazówki w różnych kwestiach. Będzie miało to pozytywny wpływ na nasze finanse — szczególnie jeśli się nie znamy na nich. Dzięki temu, możemy również zaoszczędzić konkretne sumy lub zarobić dużo więcej czy bezpiecznie zarządzać swoimi pieniędzmi.

Samo korzystanie z doradztwa finansowego nie jest zobowiązujące. Nie wymaga od nas też deklaracji czy regularnych spotkań. Sama opłata za taką poradę nie jest również większa niż w przypadku wizyty lekarskiej czy porady prawnej. Porada odnośnie naszych prywatnych finansów może być bardzo korzystna pod wieloma względami i pomóc wybrać nam najlepsze rozwiązanie.

Warto korzystać z takich możliwości dokładnie tak samo, jak z porad innych specjalistów — zwłaszcza jeśli mamy pewne wątpliwości. Ostatecznie nie musimy korzystać z tej porady, ale warto poznać wszystkie warianty, możliwości czy sugestie.

4.9/5 - (30 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi