Szybki rozwój technologii płatniczych czy wirtualnych walut i płatności online sprawia, że coraz częściej mamy do czynienia z elektronicznymi portfelami – wirtualne portfele. Elektroniczne portmonetki to serwisy, w których możemy przechowywać pieniądze i płacić nimi w internecie np. za zakupy.
Coraz częściej możemy również używać portfeli elektronicznych od tradycyjnych — stacjonarnych płatności korzystając z szerokiego zakresu usług tych portfeli. W dalszej części tekstu przybliżamy elektroniczne portfele, podpowiadamy, jak działają, jakie mają plusy oraz do czego możemy wykorzystywać portfel elektroniczny.
Spis treści
Czym są portfele elektronicznie / wirtualne portmonetki?
Wirtualne portfele czy elektrycznie portmonetki to serwisy internetowe, które są pośrednikami w naszych płatnościach. Z jednej strony umożliwiają one wpłacanie pieniędzy na nie a z drugiej płacenie nimi bez podawania wrażliwych danych w prosty i szybki sposób.
Na rynku istnieje wiele wirtualnych portfeli różnego rodzaju takich jak Skrill czy Google Pay. Choć działanie każdego z tych portfeli jest nieco inne i różni się, to ogólna zasada jest taka sama. Wirtualne portfele nie są bankami, a instytucjami finansowymi lub z sektora IT. Jako że obracają środkami finansowymi, podlegają kontroli nadzorowi finansowemu w danym państwie. Najpopularniejsze wirtualne portfele mają nawet po kilka — kilkanaście milionów użytkowników na całym świecie i cieszą się dobrą renomą.
Wirtualnych portfeli używa się głównie do płacenia w internecie. Płatności takie są szybkie, bezpieczne oraz dają wysoki poziom anonimowości. Wirtualne portfele mogą służyć również do przechowywania pieniędzy, a nawet płacenia środkami w świecie realnym.
Niektóre wirtualne portfele przypominają swoim działaniem konta bankowe. Również możemy do nich się zalogować i sprawdzić stan konta czy dokonać płatności. Pewne portfele elektroniczne wydają też fizyczne karty płatnicze dzięki którym w rzeczywistym świecie możemy wydawać pieniądze z salda wirtualnych portmonetek. Popularność tego rozwiązania — szczególnie w dobie rozwoju mikropłatności czy zakupów internetowych staje się coraz bardziej popularna. Wirtualne portfele obsługują również wiele walut czy kryptowalut.
Jaka jest zasada działania wirtualnych portfeli?
Zasada działania portfeli elektronicznych jest bardzo prosta. Aby skorzystać z konkretnego portfela elektronicznego, musimy założyć w nim konto. Przeważnie musimy podać swoje dane osobowe, zweryfikować się czy przesłać np. skan dowodu tożsamości, który potwierdza, że to my korzystamy z portfela. Dzieje się tak za sprawą przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i nadużyć.
Gdy założymy już konto mamy kilka możliwości wpłaty środków do wirtualnego portfela. Możemy zrobić to np. przelewem internetowym, kodem przedpłaconym PaysafeCard czy otrzymać pieniądze z innej portmonetki np. od znajomego. Istnieje kilkanaście sposobów wpłaty, więc z pewnością każda osoba znajdzie odpowiedni dla siebie. Następnie środki możemy zdeponować i przechowywać w wirtualnym portfelu do czasu, gdy będziemy chcieli je wydać.
Wydawanie pieniędzy z wirtualnego portfela może odbywać się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest płacenie bezpośrednio e-portfelem. Wystarczy np. na stronie kasyna lub sklepu internetowego zalogować się i dokonać płatności. Możemy również sparować w zależności od danej marki e-portfel z naszym telefonem i dokonać płatności zbliżeniowej NFC.
Bardzo ciekawą funkcją, jest możliwość “podpięcia” naszej karty kredytowej do wirtualnego portfela, oraz płacenie e-portfelem przy automatycznym pobieraniu środków z naszej karty kredytowej. Coraz częściej marki oferują również fizyczne karty płatnicze, które wysyłają pocztą. Są to karty np. Visa czy MasterCard, dzięki którym możemy wydać pieniądze z wirtualnego portfela np. w sklepie, czy restauracji.
Niektóre portfele mogą oferować nieco inną charakterystykę, rozwiązania czy opcje. Pewne portmonetki pozwalają wymienić walutę, inne są akceptowane większości punktów w sieci, a jeszcze inne oferują kartę płatniczą wysyłaną pocztą. Każdy e-portfel posiada również swoje opłaty, które będziemy musieli uiścić za założenie go czy korzystanie.
Plusy, korzyści i zalety korzystania z elektronicznych portfeli
Wiele osób zastanawia się nad założenie takiego wirtualnego portfela. Z pewnością ma on wiele zalet i plusów, które możemy wykorzystać podczas płatności internetowych. Z pewnością będzie to anonimowość i ochrona naszych danych osobowych.
Płacąc w internecie udostępniamy jedynie dane wirtualnego portfela, a nie np. dane karty kredytowej czy debetowej. W razie kradzieży danych lub ich wycieku nie stracimy pieniędzy z naszego konta, a ew. tylko tyle środków, ile znajduje się w wirtualnym portfelu. Korzystając z największych wirtualnych portfeli, nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo czy renomę. Marki te działają nawet od kilkunastu lat i są wiarygodne.
Samo korzystanie z portfeli elektronicznych jest też proste, a po wstępnym zapoznaniu się z daną portmonetką wirtualną, płatności przebiegają bardzo komfortowo. Deponowanie środków w takich portfelach elektronicznych możemy wykorzystać np. gdy często podróżujemy za granicę. W Polsce możemy wpłacić pieniądze np. do swojego portfela a wypłacać je przy pomocy karty na drugim końcu europy czy świata.
Czy warto korzystać z wirtualnych portfeli?
Zdecydowanie warto! Elektroniczne portfele dają bardzo wiele korzyści i prostotę obsługi. W wielu przypadkach mogą być bardzo pomocne, a złożenie ich nie jest skomplikowane. Mamy też do wyboru wiele różnego rodzaju portfeli różnej renomie i funkcjonalności, które z pewnością będą dopasowane do naszych potrzeb.
Jeśli zastanawiamy się, czy warto skorzystać z takiego portfela, warto otworzyć jeden z najpopularniejszych oraz zdeponować niską sumę. Wykonując kilka małych transakcji czy zakupów, z pewnością przekonamy się do tego sposobu płacenia. W razie gdy się nam nie spodoba, nic nie stracimy. Wirtualne portfele z kartą płatniczą są też alternatywą dla banków, wielu procedur, czekania w kolejce czy skomplikowanych przepisów. Dzięki wirtualnym portfelem możemy w sieci przechowywać swoje środki i wydawać je również w świecie realnym.
Porada: Jak w każdym innym systemie płatności nie należy deponować w wirtualnych portfelach wszystkich swoich oszczędności czy dużych sum, aby uniknąć utraty tych środków razie problemów marki.
Może Cię również zainteresować:
Jak skutecznie inwestować i osiągnąć stabilny dochód