Czym jest adres internetowy i z czego się składa

Adres internetowy

Adres internetowy jest to miejsce w Internecie, pod które możemy trafić wpisując odpowiedni ciąg znaków w przeglądarce internetowej. Adresem internetowym będą same domeny internetowe jak również domeny z zawartością czyli strony internetowe.

Adres internetowy ma swoje odzwierciedlenie w realnym świecie, możemy go porównać do adresów pocztowych – nieruchomości. Sama domena internetowa pod którą nie wyświetla się żadna zawartość to działka, na której możemy coś wybudować ale tworzy ona już jakiś adres (nr działki). Domena internetowa z zawartością tworzą stronę internetową czyli działkę na której istnieje już budynek i również tworzą one adres (nr działki i nr budynku).

Adresem internetowym będzie np. https://dkw.pl – czyli domena na której znajduje się zawartość tworząca stronę internetową a dokładnie ten blog, który właśnie czytasz, czyli taka zabudowana działka.

Z czego składa się adres internetowy

Z czego składa się adres internetowy

  1. protokół komunikacji klienta z serwerem określa szyfrowanie transmisji, podczas wpisywania w przeglądarce adresu internetowego możemy go pominąć – wyświetli się automatycznie,
  2. World Wide Web, nazwa usługi internetowej „ogólnoświatowa sieć”, „światowa rozległa sieć internetowa” nazywana potocznie subdomeną,
  3. domena drugiego poziomu czyli nazwa określająca adres internetowy (nazwa domeny),
  4. domena pierwszego (najwyższego) poziomu, .pl oznacza kod Polski potocznie nazywana rozszerzeniem lub końcówką.

W adresie internetowym występują też kropki oddzielające zazwyczaj nazwę domeny od jej rozszerzenia.
banner2

Co zawiera adres internetowy:

  • litery np. dom.pl, auta.pl,
  • cyfry np. 123.pl, sklep24.pl,
  • znak „-”  np. moje-auto.pl, tanie-domeny24.pl,
  • znaki diakrytyczne i takie domeny są nazywane IDN np. łąki.pl, ładne-domeny24.pl.

Jak stworzyć adres internetowy

Tworzenie adresu internetowego możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to rejestracja domeny. Drugi to zagospodarowanie tej domeny. Jak już wspomnieliśmy, adres internetowy może składać się z liter, cyfr i znaków. To jaką formę przyjmie zależy tylko od naszych potrzeb i wyobraźni.

Zarabiaj razem z nami ! Kliknij

Jak zarabiać online

Adres internetowy czyli domenę internetową możemy zarejestrować u dowolnego rejestratora domen. Najbardziej popularne z nich to Nazwa.pl oraz Home.pl. Przy wyborze rejestratora domen pod uwagę bierzemy wygodę w zarządzaniu naszą domeną jak również cenę jej rejestracji i przedłużenia. Tu na uwagę zasługuje giełda domen internetowych Aftermarket.pl. Ceny rejestracji a przede wszystkim przedłużeń są konkurencyjne niż u innych rejestratorów. Dodatkowym atutem jest rozbudowany panel do zarządzania naszymi domenami.

Etap drugi to zagospodarowanie domeny internetowej. Tutaj możemy skorzystać z opcji darmowej i płatnej. Opcja darmowa to wykonanie takiej strony internetowej samemu. Opcja płatna to zlecenie jej wykonania firmie. O tym jak tworzyć strony internetowe na najpopularniejszej platformie blogowej – WordPress dowiecie się z tego kursu: KLIKNIJ

One thought on “Czym jest adres internetowy i z czego się składa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Zawartość chroniona prawami autorskimi