Adres internetowy jest to miejsce w Internecie, pod które możemy trafić wpisując odpowiedni ciąg znaków w przeglądarce internetowej. Adresem internetowym będą same domeny internetowe jak również domeny z zawartością czyli strony internetowe.
Adres internetowy ma swoje odzwierciedlenie w realnym świecie, możemy go porównać do adresów pocztowych – nieruchomości. Sama domena internetowa pod którą nie wyświetla się żadna zawartość to działka, na której możemy coś wybudować ale tworzy ona już jakiś adres (nr działki). Domena internetowa z zawartością tworzą stronę internetową czyli działkę na której istnieje już budynek i również tworzą one adres (nr działki i nr budynku).
Adresem internetowym będzie np. https://dkw.pl – czyli domena na której znajduje się zawartość tworząca stronę internetową a dokładnie ten blog, który właśnie czytasz, czyli taka zabudowana działka.
Spis treści
Z czego składa się adres internetowy
- protokół komunikacji klienta z serwerem określa szyfrowanie transmisji, podczas wpisywania w przeglądarce adresu internetowego możemy go pominąć – wyświetli się automatycznie,
- World Wide Web, nazwa usługi internetowej „ogólnoświatowa sieć”, „światowa rozległa sieć internetowa” nazywana potocznie subdomeną,
- domena drugiego poziomu czyli nazwa określająca adres internetowy (nazwa domeny),
- domena pierwszego (najwyższego) poziomu, .pl oznacza kod Polski potocznie nazywana rozszerzeniem lub końcówką.
W adresie internetowym występują też kropki oddzielające zazwyczaj nazwę domeny od jej rozszerzenia.
Co zawiera adres internetowy:
- litery np. dom.pl, auta.pl,
- cyfry np. 123.pl, sklep24.pl,
- znak „-” np. moje-auto.pl, tanie-domeny24.pl,
- znaki diakrytyczne i takie domeny są nazywane IDN np. łąki.pl, ładne-domeny24.pl.
Jak stworzyć adres internetowy
Tworzenie adresu internetowego możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to rejestracja domeny. Drugi to zagospodarowanie tej domeny. Jak już wspomnieliśmy, adres internetowy może składać się z liter, cyfr i znaków. To jaką formę przyjmie zależy tylko od naszych potrzeb i wyobraźni.
Adres internetowy czyli domenę internetową możemy zarejestrować u dowolnego rejestratora domen. Najbardziej popularne z nich to Nazwa.pl oraz Home.pl. Przy wyborze rejestratora domen pod uwagę bierzemy wygodę w zarządzaniu naszą domeną jak również cenę jej rejestracji i przedłużenia. Tu na uwagę zasługuje giełda domen internetowych Aftermarket.pl. Ceny rejestracji a przede wszystkim przedłużeń są konkurencyjne niż u innych rejestratorów. Dodatkowym atutem jest rozbudowany panel do zarządzania naszymi domenami.
Etap drugi to zagospodarowanie domeny internetowej. Tutaj możemy skorzystać z opcji darmowej i płatnej. Opcja darmowa to wykonanie takiej strony internetowej samemu. Opcja płatna to zlecenie jej wykonania firmie. O tym jak tworzyć strony internetowe na najpopularniejszej platformie blogowej – WordPress dowiecie się z tego kursu: KLIKNIJ
Może Cię również zainteresować:
Jak skutecznie inwestować i osiągnąć stabilny dochód
Super artykuł!