Banki zdjęć — jak zarabiać na sprzedaży swoich fotografii

Banki zdjęć

Zarabiaj z nami online

Banki zdjęć to miejsca, w których oprócz kupowania fotografii możemy także sprzedawać swoje fotosy. Prostota i bardzo duża ilość takich banków sprawia, że jeśli fotografujemy dla przyjemności, możemy również zarabiać regularnie realne pieniądze. Sprzedaż na takich portalach nie jest trudna a kwoty, jakie możemy zarabiać przy sporym portfolio bardzo atrakcyjne.

W dalszej części tekstu przedstawiamy cały proces sprzedaży i zarabiania oraz prezentujemy korzyści i możliwości, jakie płyną z pracy w ten sposób. Informacje, porady i wskazówki później.

Czym są banki zdjęć

Banki zdjęć to serwisy w internecie, które udostępniają różnego rodzaju zdjęcia. W serwisach takich możemy wykupić konkretne fotografie i używać ich do swoich projektów. Na rynku istnieje wiele banków zdjęć, które zawierają wiele milionów fotografii. Są to fotografie produktowe, dziennikarskie, miejskie, marka itp. W serwisie oprócz zdjęć możemy również spotkać grafiki wektorowe.

Wiele osób korzysta z takich serwisów – np. dziennikarze lub firmy, które potrzebują konkretnych fotosów. Jeśli jakaś osoba chce kupić takie zdjęcie, płaci firmie, a ona dzieli się z autorem zdjęcia zyskiem. W bankach zdjęć możemy kupić zdjęcia zarówno do użytku na podstawie licencji, jak i nabyć je wraz z prawami autorskimi.

Sam proces sprzedaży nie jest trudny. Do najpopularniejszych banków zdjęć należy min. Shutterstock czy Adobe Stock. Wszystkie serwisy są legalnie działającymi markami, które posiadają uznanie w branży.

Jak możemy zarabiać na sprzedaży zdjęć

Jeśli potrafimy robić zdjęcia lub jest to nasze hobby, możemy zarobić na tym zajęciu niemałe pieniądze. Nasze wykonane fotografie możemy publikować w takich serwisach i wystawiać je na sprzedaż. Jeśli konkretna osoba na świecie zainteresuje się naszą fotografią i ją kupi, my otrzymamy część zysku.

Ogólna zasada zarabiania jest prosta. Wystarczy założyć konto oraz wgrywać zdjęcia do swojego portfolio. Są one dostępne w ogólnej bazie zdjęć serwisu. Banki zdjęć przyjmują wiele rodzajów fotografii od miejskiej czy pejzażowej po portretową i produktową. Możemy zatem zarabiać, robiąc różne fotografie.

Aby zarabiać na sprzedaży zdjęć, potrzebny jest przynajmniej średniej jakości aparat fotograficzny lub dobry telefon z dobrym aparatem. Przeważnie większość banków zdjęć określa minimalną rozdzielczość na 3-4 megapiksele. Zdjęcia powinny być też poprawne — nie mogą być rozmyte czy źle skadrowane. Wymogi takie są podstawowymi i nietrudno je spełnić. Jeśli od jakiegoś czasu wykonujemy zdjęcia, nie powinniśmy mieć problemu ze spełnieniem warunków jakościowych.

Obiektyw do telefonu

Jedną z najważniejszych kwestii jest zarobek, czyli ile możemy zarobić na sprzedaży swoich zdjęć. Ceny za jedno sprzedane zdjęcie mogą wahać się od kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych. Jeśli zdjęcie jest sprzedawane wielokrotnie, możemy za nie przeważnie otrzymać ok. 1-2 złotych. Gdy klient kupuje nasze zdjęcie na życzenie tzn. tylko naszą fotografię, możemy zarobić nieco więcej. Kilkanaście — kilkadziesiąt złotych zarobimy, gdy sprzedamy daną fotografię wraz ze wszystkimi prawami autorskimi.

Jak przebiega proces sprzedaży zdjęć

Proces zarabianie pieniędzy w bankach zdjęć jest bardzo przyjemny i prosty. Rozpoczyna się od rejestracji konta na danym portalu. Możemy stworzyć je zarówno na kilku największych lub tylko na tym, które nam odpowiada. Samo założenie konta trwa kilka minut i przypomina zakładanie skrzynki e-mail. Podajemy w trakcie rejestracji hasło, nasze dane osobowe i potwierdzamy rejestrację, klikając w link w e-mailu.

Obiektyw do telefonuNiektóre serwisy wymagają dodatkowo potwierdzenia tożsamości poprzez przesłanie np. skanu dowodu osobistego. Po założeniu konta wypełniamy również dane podatkowe, aby rozliczać się z zarobionych pieniędzy.

Gdy posiadamy już utworzone konto na portalu, nadchodzi czas na zgrywanie zdjęć. Możemy robić to zarówno pojedynczo, jak i poprzez ftp. Wgrane zdjęcia musimy również opisać. Powinniśmy w tym celu podać jego tytuł oraz tagi, pod którymi chcemy, aby zdjęcie było wyszukiwane przez potencjalnych klientów w serwisie. Gdy wgramy i opiszemy zdjęcie, zatwierdzamy je. Trafia następnie ono do sprawdzenia, czy nie łamie regulaminu i czy jest odpowiedniej jakości. Moderatorzy w ciągu kilku dni sprawdzają naszą fotografię i akceptują ją bądź odrzucają. Jeśli nasze zdjęcie zostanie odrzucone w większości przypadków, otrzymujemy informacje, dlaczego tak się stało i możemy naprawić błąd np. zakryć logo firmy na fotografii.

Na niektórych serwisach nasze zdjęcie może zostać zaakceptowane a na niektórych odrzucone. Każdy bank zdjęć prowadzi nieco inną politykę. Jedne serwisy mają również wyższy poziom wymagań a niektóre mniejszy. Nie należy się tym przejmować i próbować wgrywać te same zdjęcia na różnych portalach.

Po zaakceptowaniu naszego zdjęcia trafia ono do portfolio. Możemy je reklamować samodzielnie i zachęcać potencjalnych klientów, aby kupili nasze zdjęcia. Im więcej zdjęć dodamy do portfolio, tym większa szansa, że ktoś natrafi na nie w serwisie i kupi jedno z nich. W tym elemencie warto kierować się poradą “im więcej, tym lepiej”. Im więcej zdjęć będziemy publikować, tym większe miesięczne zyski nas czekają. Profesjonalni fotografowie mają w swoich portfoliach nawet po kilkaset lub kilka tysięcy takich zdjęć.

Banki zdjęć – korzyści, plusy i możliwości

Zarabiając online sprzedając swoje fotografie w bankach zdjęć, ma wiele plusów. Pierwszy z nich to taki że możemy pracować na swoje konto i robić to elastycznie. Budując własną markę, uzyskujemy znacznie większą satysfakcję i motywację niż w pracy na etacie. Możemy również pracować tylko wtedy kiedy mamy na to ochotę lub możliwości. Sposób ten nie daje również limitów zarobków. Im więcej czasu poświęcimy na robienie zdjęć, tym więcej pieniędzy będziemy mogli zarobić.

Bardzo dużą korzyścią jest również budowanie pasywnego sposobu zarabiania. Raz wykonane i wgrane zdjęcie pozostaje w serwisie przez wiele lat i może być sprzedawane wielokrotnie. Jeśli zatem zbudujemy odpowiednio duże portfolio, możemy liczyć na stałe dochody. Praca taka jest również pracą legalną, gdyż rozliczamy się z zarobionych środków. Plusem są też duże serwisy, które są renomowane. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że nie wypłacą nam środków lub znikną z dnia na dzień pozostawiając nas bez źródła dochodu.

One thought on “Banki zdjęć — jak zarabiać na sprzedaży swoich fotografii

  1. Świetny artykuł! Moją pasją jest robienie zdjęć i nie wiedziałam, że można na tym tyle zarobić. Dzięki !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *